Sypialnia

W sypialni nie tylko się śpi – w tym pomieszczeniu również czytamy (leżąc w łóżku lub siedząc na na nim) i przebieramy się. Światło ogólne, dające orientację w przestrzeni, powinno być ciepłe i rozproszone. Uzyskać taki efekt możemy poprzez równomierne rozmieszczenie wielu punktów świetlnych na ścianach lub suficie, bądź stosując klosze, abażury i inne akcesoria rozpraszające światło i eliminujące zjawisko olśnienia. Oświetlenie to powinno realnie oddawać barwy, jeśli zamierzamy właśnie tu szykować się do wyjścia i wybierać ubrania (aby zielony żakiet w lustrze w holu nie okazał się jednak niebieski).

oświetlenie sypialni – zabawa skalą. Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z jedną nagą żarówką… Fot.: fot. Britop Lighting

Światło do czytania może przybierać formę zarówno tradycyjnych lampek na nocnych stolikach (jeśli mamy takie meble), jak i kinkietów czy innych opraw przymocowanych do ściany nad łóżkiem. Warto, aby te źródła światła nie były za jasne – po pierwsze, aby tworzyć klimat przytulności i domowości (w łóżku na pewno nie mamy ochoty myśleć o stresach dnia codziennego), a po drugie – abyśmy mogli w nocy zapalić lampę po swojej stronie i mieć choćby szansę, że nie obudzimy osoby śpiącej obok nas. Można też rozważyć montaż w sypialni takich źródeł światła – zarówno na suficie, jak przy łóżku – które nie zapalają się od razu z pełną jasnością, ale osiągają ją stopniowo (np. w ciągu kilkunastu sekund). Jest to zarówno bardziej komfortowe, jak i zdrowsze dla oczu. Listwy oświetleniowe stosowane są najczęściej do oświetlenia garderoby czy toaletki, ale mogą również być traktowane jako oświetlenie dekoracyjne, doświetlające wybrany element aranżacyjny. Jeśli mamy w sypialni telewizor, za nim powinno się znajdować dodatkowe źródło światła przeciwdziałające męczeniu się wzroku (analogicznie jak w salonie).

program minimum w oświetlaniu sypialni to jedno górne, ogólne źródło światła i mniejsza
lampa umożliwiająca czytanie w łóżku. Jeśli łóżko jest dwuosobowe, warto zadbać o dwie lampy (jeśli
łóżko jest dostawione do ściany, druga lampa do czytania może być ścienna). Fot.: Britop Lighting

-Reklama ARTICLE BOTTOM AD -