Fasada
Przede wszystkim lampy nie powinny świecić bezpośrednio w okna, abyśmy nie musieli opuszczać rolet, by wypoczywać w salonie. Można umieścić oprawy w opasce wokół domu albo ustawić reflektory na trawniku. Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku podkreśli wypukłe elementy fasady (np. gzymsy i wnęki), wydobędzie też fakturę elewacji (tzw. grazing) – efektownie będzie wyglądać zwłaszcza front wykonany z łupanej cegły silikatowej czy kamienia. Jednak w przypadku ścian otynkowanych na gładko taki zabieg ujawni wszystkie usterki tynku.
Drzwi wejściowe
Należy wybrać lampy, które dobrze oświetlą schody, podest i drzwi. Takie oświetlenie ma duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa – chodzi o to, by np. w zimie po zmroku móc od razu zauważyć, że chwycił mróz i podest czy stopnie na niego prowadzące są oblodzone (unikniemy wówczas groźnego wypadku). Takie oprawy mogą być umieszczone w ścianie po obu stronach drzwi, a jeśli nad drzwiami jest choćby niewielki daszek – również w nim. Stopień lub próg musi być też wyraźnie widoczny, żebyśmy podążając do jasno oświetlonych drzwi, nie potknęli się dwa metry przed nimi. Warto też upewnić się, że przynajmniej jedna lampa oświetla zamek, abyśmy mogli trafić do niego kluczem (zamki szyfrowe lub na kartę często podświetlają się same automatycznie). Charakteru temu miejscu nada dodatkowy snop światła rzucony na wybrane efektowne detale: gzymsy, wnęki czy skrzynki z kwiatami.
Ogród
Nie ma powodu zakładać, że po ogrodzie będziemy przemieszczać się tylko za dnia – w lecie można w nim urządzać spotkania towarzyskie trwające do późna (warto jednak pamiętać, że głośne rozmowy o 1 w nocy mogą przeszkadzać sąsiadom) – trzeba tylko zadbać o ochronę przed komarami. W zimie natomiast dobrym wyborem okażą się lampy w formie słupków – jeśli będą wystawać ponad śnieg, przepięknie oświetlą przykryty nim ogród. Inna sprawa, że brak oświetlenia ogrodu – zwłaszcza, gdy nasz dom nie stoi w gęstej zabudowie – mógłby dawać efekt czarnej otchłani zaczynającej się zaraz za oknami (wygląda to szczególnie źle, gdy do ogrodu z salonu prowadzą duże i całkowicie przeszklone drzwi tarasowe). Nie chodzi o to, aby jednakowo oświetlić cały ogród, ale wybrać te jego części, które warto podkreślić światłem. Skup uwagę na najpiękniejszych drzewach, najbardziej wypielęgnowanych krzewach i roślinach, które rosną wzdłuż alejek. Najlepiej zrób szkic całego ogrodu i ustawiaj na nim oświetlenie w różnych kombinacjach. Lampy wykorzystujące energię słoneczną sprawdzą się w wielu miejscach w ogrodzie, z wyjątkiem oświetlenia drzew, które potrzebują światła o silniejszym natężeniu – od 70 do 150 W.
Ścieżki w ogrodzie
Można je oświetlić światłem padającym z dołu lub góry – oprawy umieszczone na obrzeżu chodnika albo w trawniku wyznaczą przebieg drogi, zaś mocowane na słupkach i ustawione po obu stronach oświetlą alejkę równomiernie z góry. Należy pamiętać o zachowaniu proporcji: im krótsza ścieżka, tym niższe słupki. Oprawy powinny być tak rozmieszczone, by nie powstały między nimi duże ciemne przestrzenie. Nie należy jednak stosować źródeł światła o dużej mocy skierowanych do góry – mogą oślepiać przechodzące osoby – ale raczej zaplanować odpowiednio więcej opraw o mniejszej mocy.
Taras
Jeśli lubimy kolacje na tarasie, zamontujmy mocne oświetlenie skierowane w stronę stołu. Można umieścić lampę na ścianie albo zamocować ją w zadaszeniu tarasu. Resztę przestrzeni rozświetlmy małymi oprawami punktowymi. Delikatne światło o niewielkim natężeniu wprowadzi bardziej kameralny klimat. Jeżeli natomiast chcemy wyeksponować kształt jakiegoś ogrodowego detalu lub rośliny, źródło światła umieśćmy u dołu tego elementu. Można też zastosować oprawy z ruchomą głowicą świetlną, dzięki której będziemy mogli dowolnie zmieniać kierunek padania światła.
Oświetlenie i woda w ogrodzie
Oczywistością jest podświetlenie wszelkich elementów wodnych w ogrodzie – basenu, oczka wodnego, stawu kąpielowego czy kaskady/ fontanny. Mówimy tu zarówno o oprawach rozmieszczonych dookoła danego zbiornika, jak i pod wodą. W przypadku fontann lub kaskad chodzi o wyeksponowanie ich i upiększenie ogrodu – światło mieniące się w płynącej wody daje niepowtarzalne efekty wizualne. Natomiast basen, oczko lub staw powinny być oświetlone całą dobę, aby w ciemnościach ktoś – zwłaszcza gość, który może nie znać dobrze rozplanowania ogrodu – do nich nie wpadł. Nieużywany poza sezonem basen może nie być oświetlony – ale pod warunkiem, że jest zabezpieczony pokrowcem lub zadaszeniem. Warto też zdawać sobie sprawę, że zbiornik wodny, który może zamarzać bez ryzyka uszkodzenia – oczko wodne lub staw – może wyglądać w sposób autentycznie niezwykły, gdy włączymy podwodne oświetlenie w zimie i lampy będą palić się pod lodem. Zachwyt sąsiadów i naszych gości – gwarantowany. Instalacja elektryczna, w tym również lampy, przeznaczona do kontaktu z wodą musi być na tzw. bezpieczne napięcie – 12 lub 24 V. Lampy podwodne i pływające są produkowane wyłącznie jako niskonapięciowe. Oprawy zewnętrzne muszą być zasilane przez specjalny transformator bezpieczeństwa, w którym uzwojenia pierwotne i wtórne są rozdzielone, co daje pewność, że w części instalacji za transformatorem nie pojawi się napięcie 230 V.