Ochrona przed wypadkiem
Czujka dymu
umożliwia wykrycie pożaru we wczesnym stadium – docelowo gdy jeszcze płomienie nie są widoczne dla ludzi, gdy jakiś materiał palny zaledwie się tli. Wyróżnić można czujki optyczne (wykrywające rozpraszanie lub pochłanianie światła na cząsteczkach dymu) i cieplne (reagujące na szybki wzrost temperatury w chronionej strefie lub przekroczenie progu temperatury zaprogramowanego dla konkretnego czujnika). Najlepiej wybrać urządzenia łączące ze sobą te dwie cechy – tzw. czujki dualne lub wielodetektorowe.
Dym i ciepło w naturalny sposób przemieszcza się ku górze, zatem najodpowiedniejszym miejscem montażu jest strop (sufit), a montaż czujek przewiduje się w najwyższym punkcie danego pomieszczenia. Przy rozmieszczaniu czujek należy brać pod uwagę ich zasięg. Według statystyk straży pożarnej ok. 40% pożarów w domach mieszkalnych wybucha w kuchni i tu czujka powinna się znaleźć obowiązkowo, ale optymalnie dla naszego bezpieczeństwa jest, gdy zasięg poszczególnych czujek pokrywa łącznie cały dom (włącznie rzecz jasna z garażem i kotłownią).
Czujka czadu
Czad to bezwonny i niewidzialny gaz powstający podczas pożaru. Stosunkowo niewielka jego ilość może zabić dorosłego człowieka. Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Domy piętrowe czy z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji. Nie należy montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być one niczym przesłonięte (zasłonami, meblami). Detektor powinien zostać zamocowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak by łatwo było nim sterować, a jednocześnie, by był trudno dostępny dla małych dzieci.
Wielu producentów oferuje urządzenia będące jednocześnie czujkami dymu i czadu. Warto zainwestować w nie szczególnie wtedy, gdy mamy w domu kominek – współczesne kominki są bardzo bezpieczne, ale jeśli komin nie będzie drożny, dym będzie cofał się z powrotem do pomieszczenia (a na to producent kominka nie ma wpływu – to naszym obowiązkiem jest regularne zapraszanie do domu kominiarza).
Czujka gazu
Wykrywa stężenie gazu ziemnego (używanego w domowych instalacjach) wyższe niż zaprogramowane. Jeśli taka sytuacja nastąpi, czujka przesyła sygnał do centrali systemu inteligentnego domu, która natychmiast odcina dopływ gazu oraz uruchamia instalację wentylacyjną i/lub otwiera okna, aby jak najszybciej usunąć gaz z pomieszczenia. Jednocześnie o zdarzeniu zostaje poinformowany inwestor (system może również automatycznie zawiadomić pogotowie gazowe). Czujki gazu należy montować wszędzie tam, gdzie może dojść do jego wycieku – a zatem przede wszystkim w kuchni.
W przypadku gazu ziemnego (lżejszego od powietrza – gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia) czujkę należy umieścić pod sufitem, w odległości 15-30 cm od sufitu (np. na ścianie), nie dalej niż 6 m od potencjalnego źródła emisji gazu, powyżej górnej krawędzi okien lub drzwi i z dala od otworów wentylacyjnych. W przypadku gazu płynnego – propanu-butanu (cięższego od powietrza – gromadzi się w dolnych partiach pomieszczenia) czujkę należy umieścić 15-30 cm nad podłogą, możliwie blisko potencjalnego źródła wycieku gazu (nie dalej niż 3 m). W obu przypadkach na drodze, pomiędzy potencjalnym źródłem wycieku gazu a czujnikiem, na suficie, nie powinny znajdować się przegrody sięgające poniżej poziomu wlotu czujnika.
Czujka zalania
Przeznaczona jest do stosowania w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko wycieku z instalacji wodnej – a więc przede wszystkim w łazience i w kuchni. Kilka sekund od chwili osiągnięcia przez poziom wody wysokości, na której umieszczone są elektrody sondy podłączonej do czujki, zacznie ona sygnalizować zalanie. Jednocześnie system inteligentnego domu automatycznie odetnie dopływ wody, co zahamuje zalewanie naszego domu – i da nam znać o zdarzeniu, jeśli nastąpiło ono pod naszą nieobecność. Uchroni nas to przed stratami materialnymi, które byłyby nieuniknione, gdyby woda w niekontrolowany sposób rozlewała się po domu.